• O materskej škole

• Materská škola

Naše motto: „Všetko, čo potrebujem vedieť, naučil som sa v materskej škole.“

/Robert Fulghum/

„Výchova neprebieha v slovách, ale v skutkoch.“

„I ten najmocnejší  strom pochádza zo semienka.“

„I to najvyššie schodište má prvý schod.“

„S rozumom a srdcom rozmýšľať o sebe a svojich blízkych.“

Činnosť materskej školy sa riadi  Školským vzdelávacím  programom

DETI DÚHY:

Zámer školského programu

„... aby dieťa prežilo radostné detstvo plné pekných a pestrých zážitkov,ako je dúha.“

Materská škola je súčasťou základnej školy od roku 2004.. Zriaďovateľom je Mesto Martin. Škola poskytuje predprimárne vzdelávanie deťom od 2 do 6 rokov a deťom s odloženou školskou dochádzkou. Celodenná výchova a vzdelávanie sa uskutočňuje v priestoroch budovy materskej školy. MŠ sa člení na 4 triedy, v ktorých sú deti rozdelené podľa veku. Okolo budovy je rozľahlý trávnatý školský dvor s preliezkami pre deti a pieskoviskami. Deti môžu využívať viacúčelové ihrisko priestoroch základnej školy.

Kolektív v jednotlivých triedach tvoria deti rovnakého veku. V triedach môžu byť začlenené aj deti so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami na základe psychologických a špeciálno – pedagogických vyšetrení.

Vlastné ciele výchovy a vzdelávania

Hlavným cieľom predprimárneho vzdelávania je dosiahnuť optimálnu perceptuálno – motorickú, kognitívnu a citovo – sociálnu úroveň ako základ pripravenosti na školské vzdelávanie a na život v spoločnosti.

Východiskom je jedinečnosť dieťaťa, aktívne učenie a začleňovanie do skupiny a kolektívu.

Edukačný proces v našej škole v predprimárnom vzdelávaní orientujeme k tomuto všeobecnému cieľu, pričom uplatňujeme humanistickú výchovu a vzdelávanie. Naším cieľom je zabezpečovať celostný rozvoj osobnosti dieťaťa. Plnenie cieľov realizujeme formou edukačných aktivít. V prípade potreby zabezpečujeme podmienky na výchovu a vzdelávanie aj pre nadané deti a deti s odloženou školskou dochádzkou tak, aby mali rovnocenný prístup ku vzdelávaniu.

Hlavnými cieľmi školy sú:

- získať vzdelanie podľa „školského zákona“

- vychovať zdravé, sebavedomé, samostatné a tolerantné deti

- realizovať rozvojové školské projekty

- oboznamovať deti s cudzími jazykmi

- skvalitňovať vzťahy medzi materskou školou a rodičmi

- prehlbovať lásku k prírode a potrebu chrániť ju

- rozvíjať zručnosti pri práci s IKT

- znižovať stres a napätie

- pestovať u detí úctu k starším

- napĺňať potrebu dieťaťa sociálneho kontaktu s rovesníkmi

- uľahčiť dieťaťu plynulú adaptáciu na nové prostredie – materskú aj základnú školu