• Čo znamená integrácia?

Znamená včlenenie, zaradenie znevýhodneného žiaka do bežnej základnej školy. Môže sa uskutočniť až po špeciálno-pedagogickom a psychologickom vyšetrení v daných poradenských zariadeniach, kde na základe výsledkov odborníci navrhnú integráciu. Na základe písomnej žiadosti zákonných zástupcov a písomného vyjadrenia poradenského zariadenia sa žiak stáva integrovaným.  Následne sa s diagnózou a prognózou žiaka oboznámia všetci kompetentní vyučujúci. Úlohou triednych učiteľov a školského špeciálneho pedagóga je vypracovať pre žiaka Individuálny výchovno-vzdelávací program- plán. Hodnotenie integrovaných žiakov je v súlade s Metodickými pokynmi, ktoré vydalo Ministerstvo školstva SR.

Kto sú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami?

• žiaci so zdravotným postihnutím - napr. s mentálnym, sluchovým, zrakovým alebo telesným postihnutím, narušenou komunikačnou schopnosťou alebo autizmom
          • žiaci dlhodobo chorí alebo zdravotne oslabení
          • žiaci so špecifickými vývinovými poruchami učenia
          • žiaci s poruchou aktivity a pozornosti