• Základné informácie ohľadom profesijnej orientácie a prijímacieho konania na SŠ

• Základné informácie ohľadom profesijnej orientácie a prijímacieho konania na SŠ.

Jednou z hlavných úloh výchovného poradenstva je profesijná orientácia žiakov. Do konca júna  výchovný poradca  odošle vstupné podklady žiakov 8. ročníka do výpočtového strediska Liptovský Mikuláš. V priebehu 9. ročníka zisťuje priebežný záujem žiakov na stredné školy. Počas mesiacov december , január  a február navštívi počas  tzv. Dňa otvorených dverí  so žiakmi SŠ, kde je umožnený priamy kontakt so študentmi a pedagógmi. Aby umožnil žiakom správny výber, pozýva na besedu  i  zástupcov jednotlivých stredných škôl a poriada exkurzie do vybraných závodov a podnikov. Práca výchovného poradcu pri výbere strednej školy žiakov vrcholí v apríli, keď po potvrdení prihlášky lekárom, žiakom, rodičom, riaditeľom školy sú odoslané na príslušné stredné školy.

Postup pri podávaní prihlášok na stredné školy (SŠ) podľa Vyhlášky MŠ č. 245/2008 Z.z.o prijímaní na vzdelávanie v stredných školách.

1. Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ, ktorú žiak navštevuje -elektronicky cez EDUPAGE , následne po vykonaní kontroly ju ZŠ odošle.

2. Zákonný zástupca žiaka si môže podať dve prihlášky na dve rôzne SŠ alebo na dva rôzne odbory vzdelávania tej istej SŠ a dve prihlášky na odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, t.j. na odbor s talentovou skúškou. Ďalšiu prihlášku si môže podať iba v prípade, ak žiak nebol v prvom termíne prijatý ani na jednu zo SŠ, a to na druhý, júnový termín prijímacieho konania.

3. Termíny platné pre tento školský rok, ako aj informácie o prijímaní na SŠ sú uverejnené na internete, na stránke školského výpočtového strediska www.svslm.sk. Nachádzajú sa tam aj štatistiky naplnenosti SŠ, zoznamy SŠ a odkazy na jednotlivé SŠ.

Za správnosť údajov uvedených na prihláške ručí svojím podpisom aj zákonný zástupca žiaka- pridáva oskenované k prihláške v EDUPAGE.

5. K prihláške je možné priložiť oskenovanú kópiu dokladu o úspešnom umiestnení v predmetovej olympiáde alebo v súťaži, ktorá súvisí s odborom, o štúdium ktorého sa žiak uchádza.